E-Twinning

eTwinningAvrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.
eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.
Merkezi Destek Servisi, Avrupa'daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 33 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası iş birliğinden oluşanEuropean Schoolnettarafından yönetilmektedir. eTwinning’in öğrencilere sağladığı faydalar şu şekilde özetlenebilir;

» Başka ülkelerden akranları ile iletişim kurarak, farklı kültürleri tanıma
» Yabancı dilde iletişim kurabilme, yaparak yaşayarak öğrenme
» Web teknolojilerinin eğitim amacıyla da kullanabileceğini fark etme ve Web 2.00 araçlarını etkin kullanabilme
» Projede yer aldığı için derslere daha etkin katılma
» Eleştirel düşünme becerilerinin, problem çözme becerilerinin gelişimi
» Ders motivasyonunun artması ve proje bazlı grup çalışma yetilerinin kazanılması
Özel Antalya Akant Okulları, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde eTwinning Avrupa Projeleri portalına kayıt olmuştur.
Özel Antalya Akant Ortaokulu 2016-2017 yıllarında gerçekleştirdiği Ukrayna ve Polonya ortaklı “ Shining Stars with Oscar “ adlı projesi ile Ulusal ve Avrupa kalite etiket ödülünü alarak başarısını kanıtlamış ve Ulusal Ajans tarafından seçilen Türkiye’de ilk 200 başarılı proje arasında yerini almıştır. 6-9 Aralık 2017 tarihlerinde Özel Antalya Akant Ortaokulu, müzik korosu ile birlikte 8. Ulusal eTwinning Konferansına Ulusal Ajans tarafından davet edilmiştir. Konferansta “ Shining Stars With Oscar” adlı projemiz için stand açılmış ve projemizin diğer illere tanıtımı yapılmıştır. 5 Haziran 2017 tarihinde Antalya eTwinning Çalıştayında projemizin nasıl başarıya ulaştığı ile ilgili bir sunum tüm Antalya ilindeki okullara yapılmıştır.
Antalya il eTwinning koordinatorumuz Sayın Zuhal Tansoylu Ozbay, İstanbul’da Multilateral Konferansta Özel Antalya Ortaokul “ Shining Stars with Oscar” projemizi Türk ve yabancılara en başarılı proje olarak sunumunu yapmıştır.
Özel Antalya Okulları olarak “ Shining Stars with Oscar “ adlı projemiz Ulusal Ajans – Ankara ve Ulusal Ajans – Brüksel tarafından incelenerek hem ulusal hem de uluslarası alanda başarısını kanıtlamıştır ve Özel Antalya Akant Okulları, eTwinning okulu olma kriterlerini başarılı bir şekilde geçerek eTwinning proje okulu olmuştur. eTwinning proje okulu olarak Özel Antalya Akant Okulları şu imkanlara sahip olmuştur:
  • Avrupa’da varlık kazanma ve yerel, bölgesel ve ulusal düzeyda daha fazla görünür olma fırsatını vermek;
  • eTwinning’le ilgili aktivitelere katılan personelin tamamı tarafından okulunuzda yapılan çalışmalar için tanıma almak;
  • Politikaları etkilemek: diğer okullara, bölgesel ve ulusal yetkililer için bir model olma


2017-2018 eğitim-öğretim yılında da Akant Ortaokulu 5. Ve 6. sınıfların katılımıyla bir eTwinning Projesi olan “Grandma’s Stroies in 2080” na katıldılar. Öğrencilerimiz Polonya, Tunus, Portekiz İtalya, Ukrayna daki öğrencilerle fikir alışverişi yaparak 2080 yılında torunlarına anlatacakları masalları, sürdürülebilir gelişme hedefleri (yoksulluk, iklim değişikliği, sudaki hayat, nitelikli eğitim, kadın-erkek eşitliği vb.) konusunda yazdılar. Projemiz Ulusal Ajans – Ankara ve Ulusal Ajans – Brüksel tarafından incelenerek Avrupa-Ulusal Kalite Etiketi Ödülüne sahip oldu.
Böylece Akant Okulları iki yıl üst üste Avrupa-Ulusal Kalite Etiketi Ödülüne sahip olarak E-Twinning School unvanını layıkıyla taşımaya devam etmektedir.


 

Facebook

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Ana Yerleşke
Meydan Kavağı Mah. 1595 Sokak No:8 Muratpaşa /ANTALYA

Telefon: +90 (242) 312 1100

Fax no: +90 (242) 321 6006

Anadolu Lisesi
Meydan Kavağı Mah. 1595 Sokak No:18 Muratpaşa /ANTALYA

Telefon: +90 (242) 312 3222

Fax no: +90 (242) 312 9222