Living Values Education

Living Values Education (Yaşayan Değerler Eğitimi)

Neden Yaşayan Değerler Eğitimi?
“Okullar sadece bilgi vermekle yetinmemelidir. Çocuklarımızı bu yüzyıla sevgiyle, hoşgörüyle, dayanışma içinde hazırlamalıyız. Onlara sevgiyi öğretelim, barış içinde yaşamanın kıymeti anlatalım, sorumluluk bilincini içselleştirelim” düşünceleri kurucumuz Ayşegül DERMUT’un, 2018 -2019 Akant Okulları Genel Kurulu’nda yaptığı açılış konuşmasının, en önemli vurgusuydu. Akant Okulları’nda, çocuklarımıza evrensel değerleri yaşatarak öğretmek ve bu eğitimi anaokulundan liseye farklı projelerle desteklemek, bu yılın ana teması olarak belirlendi.
Akant Okulları olarak öncelikle işe öğretmen eğitimi ile başladık. Yaşayan Değerler Eğitimi (ALIVE) Türkiye Koordinatörü Sema Özsoy’u okulumuza davet ettik. Eylül ayında her kademeden seçilen öğretmenlerimizin katıldığı eğitimimiz iki gün boyunca devam etti. Anaokulu, ilköğretim, ortaokul ve lisede eğitime katılan öğretmenlerimiz Yaşayan Değerler Programını temel alarak proje çalışmalarına başladılar.
Yaşayan Değerler Eğitimi Nasıl Bir Programdır?
Yaşayan Değerler Eğitim programı, evrensel değerleri işleyen bir programdır. Çocukların ve genç erişkinlerin on iki temel kişisel ve sosyal değerleri keşfetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmaları için okulda etkinlikleri ve projeleri desteklemektedir. YDEP, 1995 yılında Birleşmiş Milletlerin 50. yıldönümü onuruna Brahma KUMARİS'in hazırladığı uluslararası bir projeden gelişmiştir. "Daha İyi Bir Dünya İçin Değerlerimizi Paylaşalım" isimli bu proje on iki evrensel değere odaklanmaktadır. YDEP, dünyadaki eğitimciler tarafından ortaklaşa yürütülen ve kar amacı gütmeyen bir programdır. Aynı zamanda UNESCO tarafından desteklenmekte ve UNICEF’in New York’ta ki Eğitim Topluluğunun danışmanlığıyla UNICEF’in İspanya Komitesi, Planet Society ve Brahma KUMARİS'in sponsorluğuyla yürütülmektedir.
Bu etkinlikler sırasında amacımız öğrencilerimizi motive ederek onları kendileri, başkaları ve evrensel değerleri düşünmeye teşvik etmektir. Öğrencilerimizin öncelikle kendilerinin sosyal ve duygusal becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. YDEP kitaplarından hareketle yapacağımız etkinliklerde derin düşünme, imgelem etkinlikleri öğrencilerin yaratıcılıklarını ve içsel yeteneklerini keşfederek geliştirmelerine olanak verecektir.
Living Values Education’nın üç temel savı bulunmaktadır:
  1. Evrensel değerler her insanın saygı ve onurla yaşamaya hakkı olduğunu öğretmektedir. Bu değerleri keşfetmek, bireylerin ve toplumun sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.
  2. Her öğrenci değerlerle ilgilidir ve olanaklar sağlandığında olumlu bir şekilde öğrenme kapasitesini kullanır.
  3. Öğrenciler, değerleri temel alarak eğitim verilen bir ortamda yetiştirildiklerinde sosyal açıdan bilinçli seçimler yapabilmeyi öğrenir. Değerleri içselleştiren öğrenciler, kendilerine güç kazanarak
YDEP programları dünyasının pek çok ülkesinde uygulanmaktadır. Bu ülkelerden bazıları; Almanya, Fransa, Amerika, Hindistan, Çin, Rusya, Japonya, Portekiz, İtalya, Kore’dir.

 

Facebook

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Ana Yerleşke
Meydan Kavağı Mah. 1595 Sokak No:8 Muratpaşa /ANTALYA

Telefon: +90 (242) 312 1100

Fax no: +90 (242) 321 6006

Anadolu Lisesi
Meydan Kavağı Mah. 1595 Sokak No:18 Muratpaşa /ANTALYA

Telefon: +90 (242) 312 3222

Fax no: +90 (242) 312 9222