OKULA BAŞLIYORUM


OKULA BAŞLIYORUM

Eminim kendi okulunuz başlarken bu kadar heyecan yaşamamışsınızdır. Artık minik omuzlar, çantaları yüklenerek geleceklerini yapılandırmak adına ilk adımlarını atıyor. Her ne kadar okul öncesi dönemi olsa da çocuğumuzun akademik anlamda ilk adımlarını atacağı bu günlerde, yaşadığımız tatlı heyecanımızla onların uyum süreçlerini sekteye uğratmamaya dikkat etmeliyiz.

Uyum sürecini kolaylaştırmak adına çocuğumuzla birlikte pek çok hazırlık yapmışızdır. Ancak işin en önemli bölümü, okulun kapısında çocuğumuzu sevgi dolu gözlerle karşılayan öğretmenimize teslim edip ayrılırken başlayacaktır. Evet, uyum sürecinin başladığı an gelmiştir ve bu aşamada okul ve çocuğumuz kadar bizim de dikkat etmemiz gereken tutum ve davranışlarımız vardır.

Öncelikle her çocuğun uyum süreci farklı olacaktır. Bu durumu bilmeli ve çocuğumuzu başkalarıyla kesinlikle kıyaslamamalıyız.
Çocuğumuzdan ayrılma anını ve bu konudaki konuşmalarımızı uzatmamalıyız.
Gerek ifadelerimiz, gerek beden dilimizle tutarlı olmalı ve onun güvende olduğunu çocuğumuza
hissettirmeliyiz.

Süreç içerisinde çocuğumuzdan gelecek gerek psikolojik (mide bulanması, kusma, gece kâbusları vb.) gerek davranışsal (inatlaşma, küsme vb.) tepkisel durumlarda telaşa kapılmamalı ve sorunu çözmek adına okulla birlikte hareket etmeliyiz.

Çocuğumuzun öğretmenine karşı korku geliştirmemesi ve güvensizlik yaşamaması için, okul dışındaki zamanlarda onu uyarmak amacıyla da olsa “ Böyle yaparsan seni öğretmenine şikâyet ederim.” gibi tehdit ifadeleri kullanmamak uyum sürecini desteklemek için önemli olacaktır.

Unutmayınız ki sizin yaşadığınız bu tatlı heyecanın aynısını çocuklarımız da yaşamaktadır. Bu yüzden okuldan gelince onları güzel karşılamanız ve okulda geçirdiği güzel anlarla ilgili onunla sohbet etmeniz önemli olacaktır. O, okuldayken onu özlediğinizi ve onunla yapmak istediğiniz aktiviteleri planladığınızı söylemeniz ve bu planları hayata geçirmeniz, onu ertesi gün için de rahatlatacaktır.

Süreçte karşılaşacağınız tüm zorluklarda “Rehberlik Servisi” yanınızda olacaktır. Bu tatlı heyecanınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz.REHBERLİK SERVİSİ

Facebook

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Ana Yerleşke
Meydan Kavağı Mah. 1595 Sokak No:8 Muratpaşa /ANTALYA

Telefon: +90 (242) 312 1100

Fax no: +90 (242) 321 6006

Anadolu Lisesi
Meydan Kavağı Mah. 1595 Sokak No:18 Muratpaşa /ANTALYA

Telefon: +90 (242) 312 3222

Fax no: +90 (242) 312 9222