TEOG NE KADAR ÖNEMLİ ?

Ya çalışırsın ya da çalışmazsın!
Ya kazanırsın ya da kaybedersin!
Ya kariyer yaptın ya da mahvoldun!
Sunduğumuz bu iki seçenekli dünya hali ile çocuklarımızı ikilemlerde bırakıyoruz.
Ya başar ya da yok ol!
Ya değerlisin ya da hiçsin!
Oysaki hayat çok olasılıklı, çok neden ve sonuçlu bir bütünden başka bir şey değildir. Tüm çabasına rağmen, bir öğrenciler sınavda yaptığı birkaç yanlışla, tüm hayatının imkânlarını kaçırdığı duygusunu yaşayabilmekteler. Çünkü başka seçenekler ve olasılıklardan habersiz tek seçeneğin kazanacağı okul olduğunu düşünmektedir.
Oysaki başarı dediğimiz kavram kendi içimizde vardığımız sonuçlar ve hissettiklerimizden başka bir şey değildir. Olaylara bakış açımız, başarıya yüklediğimiz anlam, diğer başka seçeneklerden haberdar olmamız, kesin çizgi ve yargılar taşımadan yaşamı değerlendirebilme gücümüz önemlidir.
Tabi ki çocuklarımız tüm mücadeleler gibi sınav mücadelesine de katılacak, emek harcayacak, fedakârlık yapacak ya da yarışma cesaretini gösterecektir. Sen kendini üzme bir kenarda otur deme lüksümüz yok. Bu sürece dâhil olmak, çabalamak önemli olan… Bu süreci her şeyin üzerine koymadan, ben de öğrenme sürecinde varım diyebilmek çok önemli.
Çocuklarımızın hayatında, bir basamak önemi olan merkezi sınavlarda başarılı olmaları bizleri mutlu edebilir fakat bunun yeterli olacağına inanmak kendimizi aldatmak anlamına gelir. Tüm soruları doğru yapmak, çocuğun ilerde doktor olduğunda hastaları ile sağlıklı iletişim kurabilen biri olacağı anlamına gelmez veya tüm soruları doğru yapmaları onların bir hukukçu olarak kadına olan eşitlikçi bakış açısını kazandıracak anlamına gelmez. Ve tabi ki tam yapmayı başaranları görmezden gelmiyor değiliz, tebrik ediyoruz, sadece bu bilgilerle kalmamalarını, önce insanlığı güçlendirecek değerlerle donanmış olmalarını temenni ediyoruz.
Çocuklarımızın sınav sürecini bir mücadele fırsatı gözüyle bakmalarını fakat sınavlara başarının tek yolu olarak anlam yüklememelerini dilerim. Bilgili olmaya çabalayan, fakat bir o kadar da dünyaya bilim, sanat, felsefe alanları ile adalet-eşitlik gibi değerler gözünden bakabilen, insana ve doğaya hâkkını teslim edebilecek dürüst çocuklar yetiştirmeliyiz. AKANT Okullarının çocuklarımıza kazandırdığı anlayış tam da bu olsa gerek;
Hem oyunlar oynarız hem derslere çalışırız.
Hem kariyer yaparız hem dans ederiz.
Hem bilimle ilgileniriz hem de sanattan vazgeçmeyiz.
Yaşanılanlardan sonra varılan her kavrayış bir başarıdır. Önemli olan da kavrayış yolculuğudur. Aydınlıkta, sevgiyle kalın.
REHBERLİK SERVİSİ

Facebook

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

<
Ana Kampüs Yerleşke
Meydan Kavağı Mah. 1595 Sokak No:8 Muratpaşa /ANTALYA

Telefon: +90 (242) 312 1100

Fax no: +90 (242) 321 6006

Anadolu Lisesi
Meydan Kavağı Mah. 1595 Sokak No:18 Muratpaşa /ANTALYA

Telefon: +90 (242) 312 3222

Fax no: +90 (242) 312 9222

Twitlerimiz